MagazineTutku

SUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..

 İki teker üzerinde 312 kilometre gibi bir hıza çıkabilen Suzuki Hayabusa, dünyanın en hızlı motosikleti unvanını piyasaya sürüldüğü günden bu yana koruyor. Ancak onu farklı kılan sadece ulaştığı muhteşem hızı değil, aynı zamanda en güvenli motosikletlerden biri olması… 2008’den bu yana herhangi bir değişiklik yapılmayan Hayabusa’nın 2013 modelinde ise güvenlik çok daha üst seviyeye çıkıyor.

Suzuki Hayabusa için söylenebilecek ilk şey, sıradan motosiklet sürücüleri için kesinlikle uygun olmadığıdır… İnanılmaz performans değerleri göz önüne alındığında Hayabusa’nın sadece ciddi ve profesyonel spor motor sürücülerine uygun olabileceğini söylemek hiç de zor değil. Eğer bu iki tekerlekli canavarı kontrol edebileceğinizi düşünüyorsanız, eşsiz gücü, keskin yol tutuşu ve üstün aerodinamik özellikleriyle Hayabusa size asla unutamayacağınız bir sürüş deneyimi yaşatacaktır.
Rüzgarı alt etmek için tasarlanan benzersiz aerodinamiği, inanılmaz sıçrayışları ve kusursuz yol tutuşu 1340 cm3 motor hacmine sahip olan Hayabusa’yı sınıfının efsane modellerinden biri konumuna getiriyor.

RÜZGARLA YARIŞIRKEN BİLE GÜVENDESİNİZ!
Dünyanın en hızlı motosikleti olan Hayabusa, güvenlik açısından da oldukça tatmin edici özelliklere sahip. Günümüzde dünya üzerinde sayısı her geçen gün artan birçok motosiklet markası bulunuyor ve biz motosiklet tutkunları, genel bir hata olarak, motosiklet seçerken çoğu zaman yalnızca silindir hacmine, ne kadar hızlı gidebildiğine, rengine, tasarımına ve fiyatına dikkat ediyoruz. Ancak şunu unutmamak gerekiyor ki bir motosikletin en önemli özelliklerinden biri de güvenliğidir. Üstün aerodinamiği, kusursuz yol tutuşu, dengeli sürüşü ve sanat eseri niteliğindeki fren sistemiyle Hayabusa dünyanın en hızlı motosikleti olmasına rağmen son derece güvenli bir sürüş tecrübesi sunuyor.

DÜNYANIN EN HIZLI MOTOSİKLETİ
Hayabusa (GSX1300R) Japon motosiklet üreticisi Suzuki’nin ilk kez 1999 yılında ürettiği bir spor motosiklet. Piyasaya sürüldüğü ilk andan itibaren büyük bir ilgiyle karşılanan Hayabusa, 312 km/s maksimum hızıyla kısa sürede dünyanın en hızlı motosikleti unvanını da ele geçirdi. Bu hız, Suzuki’nin Hayabusa’yı üretirken neyi amaçladığını açık bir şekilde ortaya koyuyordu.
Hayabusa’nın piyasaya sürülmesinden kısa bir süre önce dünyanın en hızlı motosikleti unvanı Honda’nın süper motosikleti ‘Kara Tavuk’ lakaplı Honda CBR 1100 XX’in elindeydi. CBR 1100’e rakip olması için tasarlanan ve ismini, 320 km/s hızla dalışa geçerek kara tavukları avlayan bir yırtıcı kuş olan ‘gökdoğan’dan alan Hayabusa, hiç şüphesiz amacına ulaşarak isminin hakkını vermişti.

2008 HAYABUSA
Kusursuza yakın bir tasarıma ve performansa sahip olan Hayabusa, 2008 yılına kadar herhangi bir değişiklik yapılmadan üretilmeye devam etti. 2008 yılında tüm GSX 1300 R Hayabusa modellerinin tasarımlarında ufak tefek değişiklikler gerçekleştirildi. Motor başları, pistonlar ve egzoz sisteminin değişmesi ile Hayabusa daha farklı bir sese ve performansa sahip oldu. Motorun gücü yüzde 12 oranında artırıldı ve 194 HP’ye ulaştı.
Super Sport piyasasının, BMW K1200S,Kawasaki Ninja ZX-12R ve Kawasaki Ninja ZX-14 gibi modellerin satışa sunulmasıyla hareketlenmesinin de bu değişikliklerin önemli nedenlerinden biri olduğunu da söyleyebiliriz.
2008 yılından içinde bulunduğumuz 2013 yılına kadar Suzuki Hayabusa neredeyse hiç geliştirilmedi ve bu dönem içinde yapılan değişikliklerin çoğu kozmetik, motorun dış görünümüne yönelik değişiklikler oldu. Hayabusa gibi büyük ve güçlü bir motosiklette değişikliklere gitmek, bir takım geliştirmeler yapmak tabii ki kolay değil ancak 2013 modeli için, Suzuki’nin ABS olan fren sistemini yükseltmeye ve ön kaliperleri yüksek performanslı Brembo monoblok kaliperlerle değiştirerek Hayabusa’yı daha güvenli bir motosiklet haline getirmeye karar verdiği çok açık.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Ölçüler ve Ağırlıklar

Toplam uzunluk: 2.190 mm (86,2 inç)
Genel genişlik: 735 mm (28,9 inç)
Toplam yükseklik: 1.165 mm (45,9 inç)
Dingil mesafesi: 1.480 mm (58,3 inç)
Oturma yüksekliği: 805 mm (31,7 inç)
Yakıt kapasitesi: 21.0 litre (4.6 İngiliz galonu)

Motor

Motor kapasitesi: 1340 cc
Motor: 4 zamanlı, 4 silindirli, sıvı soğutmalı, DOHC
Çap: 81.0 mm x 65.0 mm
Sıkıştırma oranı: 12.5:1
Ateşleme: Elektronik ateşleme (transistörlü)
Şanzıman: 6 vitesli sabit örgü
Sürücü: Zincir

Şasi

Ön süspansiyon: Ters teleskopik, yaylı
Arka süspansiyon: Bağlantı tipi, sarmal yay, yağ sönümlü
Ön fren: Disk, çift
Arka fren: Disk
Ön tekerlek: 120/70 ZR 17 M/C (58 W), iç lastiksiz
Arka tekerlek: 190/50 ZR 17 M/C (73 W), iç lastiksiz

Similar Articles
MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!Martin Luther King, Gandhi, Michael Jackson, Muhammed Ali, Mozart: iz bırakanlarKenan Ece : “Çamurdan güzel izler bırakacağız!”Kuru Dinlendirme : Eti öldür, hakkını yeme!Eclipse Yacht, Platinum 525, ‘A’ Superyacht, Pelorus Yacht, Rising Sun, Dilbari Yacht, Al Salamah, Lady Moura, pahalı yatlar : Yüzer gezer malikaneler!..ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın