Tutku

Taraftar ile Takımın En Ayrıcalıklı Buluşma Noktası: VIP Locaları

Futbol takımları muhteşem taraftar kitlesine ne gibi özel hizmetler sunmaktadır ya da takımı ile olan ilişkisini daha özel ve seçkin bir biçimde yaşamak isteyen taraftarlara yönelik ayrıcalıklar da var mıdır?

Bu yazımızda taraftarlarına tuttukları  takımı üst düzey bir konfor ve hizmet eşliğinde destekleme ayrıcalığı sunan seçkin futbol kulüplerine odaklanıyoruz ve sağladıkları konforu mercek altına alıyoruz.

Hangi spor branşı  izleyicisinin ve taraftarının  ateşinden  en fazla etkilenir, o destekte kendisini bulur ve kimliği orada şekillenir  diye sorarsak, herhalde cevabımız futbol olacaktır.  Futbolun sadece bir spor değil, aynı zamanda bir aşk, ve bir bağlılık olması  bu büyülü taraftar  kitlesinin dokunuşları  sayesindedir.  Latin Amerika’dan Uzakdoğu’ya, Avrupa’dan Afrika’ya  taraftar, bir futbol takımının içine kendi  ruhunu üfler, ona kimliğini verir ve takımı kanlı canlı bir varlığa dönüştürür. Zaten hangimiz boş tribünler karşısında oynanan bir maçı izlemeye dayanabiliriz ki? Bir futbol takımını cezalandırmanın en etkili yolunun onu taraftarlarından koparmak olduğunu, boş sahaya karşı oynayan futbolcuların gözlerinden anlarız. Ya da  bir düdüğü ile onbinleri ayağa kaldıran bir hakemin, taraftarın olmadığı boş bir tribünde yankılanan düdük sesinin cılızlığı da bize bu cezanın etkisini anlatır.   İşte taraftar böyle bir kitledir, onu denklemden çıkardığınızda elde var sıfır olur.


Profesyonellik, stil ve tutku: İşte size Locaların Altın Tarifi

Futbol dünyasının profesyonelleşmesi ve bunun beraberinde futbol takımlarının da giderek  kurumsallaşması, kulüpler tarafından verilen hizmetlerin kalitesini gözle görülür biçimde  arttırdı. Artık her biri kendi içinde bir dünya olan futbol statlarından bahsediyoruz ve bu dünyanın içinde konfor ve lüks kavramları da gün geçtikçe önemini arttırıyor. Bugün  futbol takımları, seçkin  taraftarlarına  takımlarının gelecekteki başarılarını aileleri veya arkadaşlarıyla  konforlu ve lüks bir ortamda paylaşabilmelerine olanak sağlayan VİP bölümler hazırlıyorlar.  Taraftarlar da gönül verdikleri renklerin  tarihi anlarına bu özel mekanlardan tanıklık etmek için can atıyorlar. Futbolun bir sanata dönüştüğü o anlara konforlu ve seçkin bir yerden şahit olmak bir çok taraftarın önceliklerinden birisi. Bu bölümler müşterilerine  genellikle  modern bir mimari çizgi ile fonsiyonel kullanıma yönelik zarif bir iç dekorasyonun  birleştiği ferah ve seçkin ortamlar sağlıyorlar. Bu seçkin ortamlarda, spor ve iş dünyası kurumsal bir eğlence anlayışı içerisinde birleşiyor. Statlar  sadece futbol keyfi ile sınırlı olmaktan ziyade resmi iş toplantılarının yapıldığı, konferansların düzenlendiği, dünya çapındaki konserlerin organize edildiği gayet canlı alanlara dönüşüyor.


İş Dünyası ile Futbolun Zevki’nin Aynı Yerde Olmasına Kim Hayır Diyebilir?

Yazımıza Türkiye’deki örnek VİP Hizmetlerden başlayacak olursak, kuşkusuz Galatasaray Spor Klübü öncelikli olacaktır. Galatasaray’da yer alan profesyoneller, takımın gelecekteki başarılarını aileleri ya da arkadaşları ile paylaşmak isteyen taraftarları dünya çapındaki kalite standartlarını yakalayan Localarında ağırlamak için Türk Telekom Arena’da bekliyorlar. Galatasaray Futbol Klübü’nün seçkin taraftarlarına sunduğu ayrıcalıkların başında Denizbank VİP Koltuklar geliyor. Telekom Arena’nın çeşitli yerlerine dağılan Denizbank VİP Koltuklar maçı oldukça konforlu biçimde ve gayet düzgün bir açı ile seyretmenize fırsat tanıyor. VİP Koltuk opsiyonundan yaralanan taraftarlar, Galatasaray’ın ev sahibi olduğu bütün Süper Lig, Ziraat Türkiye Kupası, Avrupa Kupası ve Dostluk Maçlarına giriş imkanına sahip olurken; aynı zamanda Özel VİP Salonu’nda Catering hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Bu geniş ve konforlu koltuklarda maç izlemenin getirdiği bir diğer güzel özellik ise Stad İçerisinde park yeri olanağı ve ayrıca Stadyum Restoranı’nda öncelikli olarak rezervasyon yapabilme imkanı. Ayrıca Galatasaray Spor Kulübü VİP Taraftarlarına, Telekom Arena’da yapılan Dünya çapında konser organizasyonlarında bilet satın alma önceliği tanıyor ve isteğe göre kişiye özel bir müşteri temsilcisi de atıyor.


Aslanlara Yönelik her Hizmet Buna Layık Olmalı…

Galatasaray Spor Klübünün bir diğer ayrıcalıklı hizmeti ise Stad Locaları. Maç atmosferini her anıyla hissedebileceğiniz loca önü geniş ve konforlu koltuklarda Maç izlemek inanılmaz bir tecrübe. Galatasaray Spor Klübü, Deniz Bank işbirliği ile ayrıcalıklı taraftarlarının ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 6 ile 30 kişilik ve 3 yıllık dönemlerde satın alınabilen loca seçenekleri sunmakta. Alman Milli Kütüphanesi, ve Stuttgart Stadyumu gibi muhteşem yapılara imza atan Mete Arat öncülüğünde çalışan, Sibel Dalokay Bozer, Belgin Koz ve Hasan Mingü gibi tecrübeli ve zevk sahibi mimarların yarattığı Telekom Arena’da bu ekibin Localara nasıl başka bir tarz verdiklerine şahit olacaksınız. Telekom Arena’daki Locaların sahipleri ayrıca organizasyon olmayan günlerde de önceden bildirmek koşulu ile localarını kullanabilme hakkına sahipler. Deniz Club üyesi ayrıcalıklı taraftarlar konferans ve yemek salonları, toplantı odaları, kafeler ve restoranlar da dahil olmak üzere maç olmayan günlerde bir çok tesisi kullanma hakkına sahipler.  Bunun dışında Galatasaray Spor Klübü’nün ayrıcalıklı müşterilerine sunduğu bütün diğer hizmetler Loca Sahiplerinin de emrine amade. Unutmadan bütün bu özel ayrıcalıkların Denizbank güveni ile taraftarlara sunulduğunu söyleyelim. Son olarak biraz da rakamlara değinecek olursak, Galatasaray Spor Klübü’nün sunmuş olduğu Loca sayısı, Telekom Arena’nın 3. Ve 4. Katında olmak üzere toplam 150 Adet ve bu Locaların yanısıra 4.710 tane de Deniz Club VİP Koltuğu bulunmakta.

Stil, Gelişim, Tutku ve Efsanenin Birleştiği Yer Bernabeu… (Bir de  Ayrıcalık sıfatını eklemek sanırım fazla olmaz)

Ülkemizin güzide spor klüplerinden sonra rotamızı bugün Avrupa’nın ve Dünya’nın en başarılı futbol ülkesi olan İspanya’ya çevirelim ve bu ülkenin iki muhteşem takımı olan Real Madrid F.C. ve Barcelona F.C.’nin sunmuş oldukları Loca ve VİP Hizmetlere kısaca göz atalım. Futbol tarihini yeniden yazan bu iki ezeli rakipten Real Madrid ile başlayacak olursak, Tarihi anlara tanıklık eden; stil, gelişim, sanat ve tutkunun birleştiği yer olan Santiago Bernabeu Stadı kendisinden bekleneni tam olarak taraftarlarına sunuyor ve muhteşem bir hizmet skalası ile sevenlerine Real Madrid taraftarı olmanın ayrıcalığını yaşatıyor.

Bernabeu Stadının Birinci, İkinci ve Üçüncü Katlarında bulunan, ayrıca bir de Kule içinden hizmet veren 200 adet Loca, taraftarlara oldukça ayrıcalıklı hizmetler sunuyor. Maçın başlaması ile birlikte birbirinden profesyonel 22 futbolcunun nasıl canla başla galip gelmeye çalıştıklarını böylesine ayrıcalıklı bir atmosfer içerisinden izlemek futbolun en keyifli anlarından birisine işaret ediyor. Maçın atmosferini en yakından takip etmek isteyen seçkin taraftarlar Çim Sahaya hemen bitişik bulunan 360 koltuklu Grandstand bölümünü tercih ederken, Asya tınıları ile gelen Lüksü tercih eden seçkin taraftarlar ise, Bernabeu stadında bulunan muhteşem Asya Restoranı içine konuşlanmış Locaları tercih ediyorlar. Modern bir çizgiyi ve Beyaz’ın sadeliğini yaşamak isteyen taraftarlar ise ‘White Balconies’ den yerlerini ayırtıp muhteşem bir lokasyondan maç izlemenin keyfine varıyorlar. Bu Beyaz Balkonlar da ayrıca ultra-modern çizgilere sahip mobilyaların yanında kişiye özel bar, dev LCD ekranlar ve özel banyoları da kullanmak mümkün. Real Madrid’in unutulmaz maçlarını Panaromik bir görüntü ile seyretmek isteyen seçkin taraftarlara ise Madrid Kulübü, Kule seçeneğini sunuyor. Muhteşem cam duvarlar arasından en tepeye çıkan ayrıcalıklı izleyiciler burada muhteşem bir manzara ve güzel yemekler eşliğinde futbolculara desteklerini veriyorlar.

Cruyff’dan, Romario’ya, Maradona’dan Ronaldinho ve Messi’ye Ev Sahipliği Yapan Nou Camp Stadı ve sunduğu seçkin özellikler.

Bir diğer güzide İspanyol Spor Kulübü olan ve  Messi gibi yaşayan efsaneleri kadrosunda bulunduran Barcelona kulübü ise ayrı bir şaheser olan Nou Camp stadında taraftarları ile buluşuyor. Barcelona’nın Nou Camp’da sunmuş olduğu özel hizmetlere bakacak olursak; Barcelona F.C. hemen her maçta yüzbinin üzerindeki biletli taraftarının ayrıcalıklı bir bölümüne VİP Kolutklar ve Localarda hizmet vermekte. Clubempresa adlı sisteme üye olan seçkin taraftarlar bu sistemin ayrıcalıklarından sonuna dek yararlanıyorlar. VİP Localarında verilen yemek hizmetinden faydalanan taraftarlar, ayrıca kendilerine ayrılan bölümlerde Plazma TV ve Host/Hostes eşliğinde maçlarını izleyebilirken, aynı zamanda maç öncesi kadro durumlarına erişebiliyorlar. Bunun yanında istedikleri takdirde kendi şirketlerinin logolarını localarında kullanabiliyorlar ve kendilerine ait park alanlarına güvenli bir şekilde araçlarını park edebiliyorlar. Panaromik bir görüntü eşliğinde maçı izlemek isteyenler için Stadın Çatı bölümüne yakın Localar hizmtteyken, Stad içinde farklı bölümlerde de Loca imkanından faydalanabilinmekte. Barcelona F.C.’nin sunduğu VİP Koltuklar ise Platinum, Gold, Palladium ve Silver olmak üzere dört ana gruba ayrılıyor. Platinium koltuklarda yüksek standartlara ulaşan gizlilik ve konfor içinde, Stadın VİP kapısından giriş yaparak maç izlenebiliyor. Nou Camp’ın 2. Katında bulunan bu grup Roma Grubu olarak adlandırılıyor. Stadın tam ortasında bulunan Gold Koltuklar ise oyuncular ve teknik direktörün tam arkasında bulunuyor. Çoğu cezalı ya da sakat Barcelona futbolcusu da maçı bu bölümden takip ediyorlar. Nou Camp’daki ayrıcalıklardan yararlanan taraftarlar ayrıca Barcelona’nın Basketbol Maçlarını da Palau Blaugrana stadındaki Localardan takip edebiliyorlar.

Son olarak,  Bir diğer efsane spor kulübü olan, futbolun beşiği İngiltere’nin en büyüğü Manchester United’ın sunduğu ayrıcalıklı hizmetler de adından söz ettiriyor. İngiliz seçiciliğine ve asaletine örnek olarak, Old Trafford’da VİP hizmet almak isteyen taraftarların belirli Giysi Kurallarına uyması bekleniyor. Otopark, Vale Hizmeti, VİP Kapılardan Giriş ve çocuklar için oyun alanlarının yanında Manchester United’ın ayrıcalıklı taraftarları yüzyıllık tarihin başarılarına ev sahipliği yapan müzeye de ücretsiz giriş hakkına sahipler. Politikadan sanata Birbirinden ünlü ve seçkin Manchester Taraftarları ile aynı bölümde maçı takip etmek isteyenler, Kulübün sunmuş olduğu suitler ve koltuklarda unutulmaz dakikalar geçiriyor. Örneğin maçı eski efsaneler ve diğer ünlü taraftarlar içinde Red Suite bölümünde izleyen bir taraftar, maç sonrası Deansgate bölümünde futbolcularla tanışabiliyor ve maç sonu kritiklerini dinleme fırsatına sahip oluyor.

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın