DestinasyonGuide

Tarihe Tanıklık Eden Ortadoğu Otelleri

Bir otel inşa edilirken onun nelere tanıklık edebileceği bilinmez. Ancak yıllar içerisinde otellerin de kendi içlerinde yaşattıkları tarihi olaylar bulunur.

Örneğin İstanbul’daki Pera Palas. Hikayesi 19’uncu yüzyılın son yıllarında başlayan Pera Palas, o dönem dünyaca ünlü Orient Express’in Paris-İstanbul seferine başlamasıyla, Avrupa’dan gelen zengin konukları ağırlamak için kuruldu. Çünkü o dönem Osmanlı’da Batı kültürüne hizmet edecek kalitede bir otel bulunmamaktaydı.

Doğu’dan ve Batı’dan gelen konukların buluşma noktası olan bu otelin mimarı Alexander Vallaury’dir. Fransız-Türk olan Vallaury, binanın inşasında oryantal ve neo-klasik tarzı bir araya getirmiş ve bunu Pera Palas’ın duvarlarına yansıtmıştır.

İstanbul’un işgal altında olduğu dönemlerde yabancı askerlerin de geldiği bu otel uzun yıllar Mustafa Kemal Atatürk’e de cephe dönüşlerinde ev sahipliği yapmıştır. Öyle ki Atatürk bir dönem burayı evi gibi benimsemiş ve sürekli olarak burada kalmıştır. Bugün Atatürk’ün kaldığı oda müze olarak halka açılmıştır.

Ünlü Roman Yazarı Agatha Christie de otelin müdavimleri arasındadır. İstanbul’a geldiğinde sürekli olarak burada kalmayı tercih eden Christie ‘Orient Express’de Cinayet’ isimli romanını burada kaleme almıştır.

Otelin ziyaretçileri arasında İsmet İnönü, Greta Garbo, Ernest Hemingway, King Edward VIII, Pierre Loti gibi birçok isim de yer almaktadır. Bu isimlerin anıları otelin suit odalarında yaşatılmaktadır.

     

Halep’te bulunan Baron Otel de ülke tarihinde siyasal öneme sahip birçok isimi ağırlamıştır. 1958 yılında Mısır’ın o dönemki Devlet Başkanı Gamel Abdel Nasır Baron Otel’in balkonunda halka seslenmiştir.

Savaş sırasında sığınmacılara ev sahipliği yapan Baron Otel, Suriye’de 2012 yılında başlayan iç savaştan da etkilendi. Otelin üst katı ve çatısında şarapnel delikleri oluştu.

     

Riyad’daki Ritz-Carlton Oteli de yalnızca lüks bir otel değil. Her ne kadar otel yönetimi tarafından muhteşem peyzajlı bahçeleri, ferah ve görkemli odaları, kaliteli restoranları ve erkekler için özel hizmet veren SPA’sıyla anılmak istense de otel bugün Suudi prenslerin tutulduğu bir hapishaneye dönüşmüş durumda.

Otel şu an geleneksel otelcilik hizmeti veremiyor. Ancak otel yönetimi eski hallerine dönmek istediklerini ve bunun için     girişim başlattıklarını söylüyor.

Similar Articles
Taşı Toprağı Elmas Olan Bir Kasaba: NördlingenÇin Tarihi ve Sanatının Buluştuğu Nokta: Şangay MüzesiRusya Tretyakov Devlet GalerisiPekin'in Tam Kalbindeki “Yasak Şehir”Hong Kong Uzay MüzesiMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın