DestinasyonGuide

Taşı Toprağı Elmas Olan Bir Kasaba: Nördlingen

Her gün yaşamınızı sürdürdüğünüz, hatta kimi zaman maddi sıkıntılardan çıkmanın yolunu arayarak uyuduğunuz evinizin elmastan olduğunu söyleseler inanır mıydınız?

Ya çocuğunuzun gittiği okulun elmastan yapıldığına ya da her gün dua etmek için gittiğiniz yerin elmastan olduğuna?

Bu durum sıradan insanlar için kulağa oldukça şaşırtıcı geliyor. Ancak az sonra okuyacaklarınız, gerçek bir hikayenin size yansıtılması.

Almanya’nın Nördlingen kasabası tamamen elmastan kurulu bir bölge. Bu kasabada yaşayan halk da durumdan yeni haberdar oldu. Peki nasıl olur da sıradan bir kasaba, baştan aşağı elmaslarla kaplı olur. Sebebi bundan 15 milyon yıl öncesine dayanıyor.

Milyonlarca yıl önce 1 km çapında bir göktaşı, saniyede 25 km hızla ilerleyerek dünyaya çarpıyor. Bu hızla 26 km çapında bir krater açılıyor. Ayrıca çarpmanın etkisiyle de ortaya çıkan ısı ve basınçla, karbon baloncukları elmasa dönüşüyor.

Almanya’da bulunan bu kraterin üzerine kurulan kasabanın tarihiyse 9’uncu yüzyılda başlıyor. Kasabayı kuranlar evlerini inşa ettikleri taşların elmas olduklarından haberdar değiller. Suevite adı verilen kayaların elmastan oldukları bilinmediği için de binaların yapımında bu taşlar kullanılıyor. Böylece Nördlingen de elmastan kurulmuş ilk kasaba olma özelliğini kazanıyor. Kasabadaki tüm yapılarda toplamda 72 bin ton elmas bulunduğu tahmin ediliyor.

Bölge halk, 1960’lı yıllarda Amerikalı Jeologların inceleme yapmalarının ardından elmas içinde yaşadıklarının farkına vardı. Nördlingen’in coğrafi yapısını gözleyen ve bölgeye gelen jeologlar kasabadaki kilisenin duvarından aldıkları taşları inceledikten sonra gerçek ortaya çıktı.

Kasabadaki evlerin yapımında kullanılan Suevite taşının göktaşı çarpması sonucu dünyanın başka yerlerinde de oluşmuş olabileceği belirtiliyor. Ancak bu yoğunluktaki elmasın dünyanın başka hiçbir yerinde olmadığı söyleniyor.

Similar Articles
Çin Tarihi ve Sanatının Buluştuğu Nokta: Şangay MüzesiRusya Tretyakov Devlet GalerisiPekin'in Tam Kalbindeki “Yasak Şehir”Hong Kong Uzay MüzesiAnneler İçin Lüks SuitlerMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın