Tutku

Tecrübe ve Stilin Birleştiği Spor: GOLF

Tecrübe ve Stilin Birleştiği Spor: GOLF

Golfün  sahip olduğu  seçkin özellikler ona gökten bahşedilmedi. Tam aksine golf, kurallarındaki netlik, oynandığı sahalardaki nefes kesen doğallık ve kendisi ile ilgilenen oyuncuların seçkinliğinden dolayı ayrıcalıklı bir spor.

İşte bu yüzden golf üzerine yazılan bir yazı hem golf sahalarına hem özel ekipmanlarına hem de toplamdaki mükemmeliyetine odaklanmalı. Golfte başarılı olmak için performansın ve stilin doğru bir şekilde harmanlanması gerekli. Stil çoğunlukla oynayan kişinin tecrübesine, ilgisine ve bu spora bakış açısına göre şekillenirken, performans ise oynanan sahanın albenisine, kullanılan ekipmanın kalitesine ve kişinin kondisyonuna bağlı. Eğer bütün bu noktalar dengeli bir şekilde bir araya gelirse, keyifli ve verimli dakikaların geçirileceği kesin. Bu yüzden golfte dış faktörlerin etkilerini pozitife çevirmek çok önemli. Bu da ancak sizi içine çekebilecek bir sahada, tüm dikkatinizi vererek ve ayrıca kaliteli ekipmanlar kullanarak mümkün olabilir. Uygun sahalarda oynamak hem oyun tecrübenizi ve bakış açınızı hem de golfe olan bağlılığınızı artırır. Kaliteli ekipmanlar ise eğer doğru yerde ve zamanda kullanılırlarsa mucizevi sonuçlara yol açabilirler. Bu anlamda mekan ve ekipman açısından golf tutkunuzu daha da keyifli hâle getirebilecek ufak ipuçlarına kısaca göz atalım.

Avrupa’dan Avustralya’ya En Seçkin Golf Sahaları

Doğa ile profesyonelliğin buluştuğu birbirinden güzel destinasyonlar, yüksek beklentilerinizi karşılamaya aday. Profesyonellerin ıskalamaması gereken oyun alanları her geçen gün artmakta…

Golf sahası

Bugün dünyanın dört bir tarafında nefes kesen golf sahalarına rastlayabilirsiniz. Eşine az rastlanır güzellikleri ile meşhur bu alanlarda golf oynamak oyunculara, günlük hırslarından ve problemlerinden uzaklaşabilme ve kendisini sadece bu zarif sporun performans inceliklerine odaklayabilme imkânını sunuyor. Bu sebeple yazımıza öncelikle bu seçkin outdoor spora sıra dışılığını veren sahaları tanıtarak başlayalım. Herhalde bu sporun doğduğu yer olduğundan dolayı İskoçya, 15. yüzyıldan bu yana golf  tarihinde önemli bir yere sahip. İskoçya bölgesinin özellikle doğu tarafı sahil boyunca çok sayıda muhteşem golf sahasına sahip ve bu sahaların ortak özelliği ise hem tarihi dokuyu hem de muhteşem bir doğayı içinde barındırmaları. St. Andrews (Old) ise bu sahaların içinde en ön planda olanı. Profesyonellerin üzerinde mutabakata vardıkları en önemli nokta ise her golfseverin hayatında bir kez bile olsa St. Andrews’da oynaması çünkü  bu sahadaki onsekiz adet deliğin onsekizi de unutulmaz tecrübeler sunuyor. Özellikle tarihi St. Andrews Köprüsü’nün iç ayağının altında bulunan 17. delik dünyanın en zor deliği olarak tanımlanıyor. Sahanın çim kondisyonuna geçecek olursak, İskoç sahillerinin uygun aurayı sağladığı ortamda St. Andrews’ın çimleri oldukça hızlı ve isabetli atışlar yapabileceğiniz bir ortam sunuyor. St. Andrews’dan sonra yine İskoçya’nın doğu kısımlarından devam edelim ve Turnberry Resort’a gelelim. Dünya üzerindeki çoğu açık golf şampiyonası destinasyonundan daha güzel manzaralara tanıklık edebileceğiniz muhteşem bir yer Turnberry Resort. Muhteşem bir deniz feneri ile sarp kayalıkların eşlik ettiği golf parkurları var ve insana hayat katan temiz havası da cabası. Ancak bu parkur deniz kenarında olması sebebiyle diğer parkurlara göre biraz daha zor. Özellikle kıyı tarafında bulunan 4. ve 11. delikler birçok profesyonele oldukça zorlu dakikalar yaşatıyor. Şimdi İskoçya’dan Kuzey İtalya’ya, Valcarozza Şehri’ne geçelim ve Golf Club Biella’nın o muhteşem golf sahasına kısa bir bakış atalım. 1958 yılında kurulan, mimarisini ünlü İngiliz mimar John Morrison’a borçlu olan Club Biella, çevresindeki huş ağaçları ile de ünlü. Muhteşem bir dağ manzarasına karşı oynayabileceğiniz bu saha hem Kuzey İtalya’nın o eşsiz ve seçkin dokusunu yaşayacağınız hem de golf stilinizi sakin bir şekilde geliştirebileceğiniz bir destinasyon. İtalya’dan Kuzey Amerika’ya doğru yol alalım ve Kanada’da bulunan Augusta National Golf Club’a kısa bir bakış atalım. Golf ile profesyonel anlamda uğraşan her sporcunun bir kez de olsa oynamak istediği bir yerdir Augusta. Ünlü golf profesyoneli Bobby Jones tarafından tasarlanan Augusta National Golf Club, her sene Master derecesinde turnuvalara ev sahipliği yapıyor. Tasarımcı Bobby Jones, profesyonelleri ve Master’ları düşünerek bazı delikleri oldukça zorlu yerlere koymuş. 6. ve 11. delikler Augusta’ya profesyonel golf sahası kimliğini veren oldukça zorlu delikler.

Önemli golf destinasyonlarına kısaca bir göz attıktan sonra, şimdi profesyonel üretim golf ekipmanlarına dönelim ve listemize “2011’in En İyi Golf Sopaları”yla başlayalım.

2011 Yılı’ndan En Seçkin Ekipmanlar

Tecrübenin, stilin ve hırsın yanına eklemeniz gereken en önemli şey: Kaliteli ekipman…

golf sopası

Taylormade Rocketballz Driver
Listenin 3. sırasında 300 dolarlık fiyatı ile Taylormade Rocketballz Driver var. Hıza odaklanmış dizaynı, hafif gövdesi ve ince kaplaması ile Rocketballz tam bir performans sopası. Bu sopa uzun mesafe atışlar için dizayn edilmiş ve 229 gram ağırlığında. Topa dengeli vurmak ve hareket kabiliyetini artırmak için elzem olan köşeli baş dizaynı oldukça profesyonel biçimde tasarlanmış. Kullanıcıları Rocketballz için “Bu sopa ile hareket verilen top bir daha durmayabilir.” diyorlar.

Taylormade R11 Irons
İkinci sıramızda ise yine aynı markanın bu sefer orta mesafe vuruşlar için dizayn ettiği R11 Irons serisi var. 700 dolarlık fiyatı ile mütevazi görünen seri aslında oldukça profesyonel çizgilere sahip. Orta mesafe atışlar için olmazsa olmaz olan uzunluk-ağırlık dengesi bu sopada mükemmel biçimde kendisini gösteriyor. Ayrıca ağırlık noktası ritimli vuruşlar yapabilmek için baş tarafının tam ortasına alınmış. Sopanın en beğenilen özelliği ise kontrolü tamamen size bırakan ahengi.

golf topu

Titleist 910D2/D3 Driver
Listemizin bir numarası olan Titleist 910 serisinde başın üstünde bulunan ayar düğmesi ile 16 farklı ayardan birini seçip hem baş kısmını hem de yön kısmını yeniden dizayn edebilir ve böylelikle kendi vuruş stilinize uygun olarak sopayı daha verimli bir şekilde kullanabilirsiniz. Titleist’in kreatörleri sıkı yapılmış her vuruşa bu sopanın gerekli geri dönüşü vereceğinden eminler. Zekice, güçlü ve zarifçe tasarlanmış bu sopa ile golf oynamak gerçekten büyük bir keyif.

Gelelim ilk üçteki golf ayakkabılarımıza. Golfte ayakkabı genellikle bir yan ürün olarak görülebilir. Ama aslında bütün gün ayakta durduğunuz ve gün içinde kilometreler katettiğiniz için şık ve sağlıklı bir ayakkabı golften alacağınız zevki maksimuma çıkarır. Bu anlamda farklı modelleri ve seçenekleri görmeniz, seçimleriniz açısından iyi olabilir.

“Ne de olsa ayakkabı!” deyip geçmeyin. Golfte başarının anahtarı sağlıklı ve konforlu bir çift ayakkabıdır…

Callaway RAZR
450 gram ağırlığa, atletik bir dizayna ve 200 dolarlık bir satış fiyatına sahip olan Callaway RAZR modeli maksimum derecede kayma koruması ve oldukça çevik dış dizaynı ile göz dolduruyor. Listemizin üçüncü sırasına koyduğumuz bu ayakkabı aslında farklılığını özel olarak dizayn edilmiş alt tabanından alıyor. Kısa mesafeli ve alaşımlı çelik kullanılarak yapılmış olan alt taban dişleri Callaway RAZR’ı benzerlerinden bir adım daha öne taşıyor. Ömür boyu su geçirmeme garantisi olan ürün ayrıca iç dizayn olarak sıcaklık dengeliyici nano teknoloji kullanıyor.

Allen Edmonds Honors Collection
Klasik stili, 600 gram ağırlığı, maksimum kayma koruması ve ideal esnekliği ile Allen Edmonds golf ayakkabıları listemize ikinci sıradan giriyor. Alt tabanı Good Year markası ile iş birliğine gidilerek dizayn edilen bu deri ayakkabı tamamen su geçirmez ve ortopedik bir iç dizayna sahip. 345 dolarlık fiyatı ile Allen Edmonds lüksün ve rahatlığın buluştuğu bir model.

Ecco Biom Golf Hydromax
Listemizin birinci sırasında ise  Tibet Öküzü derisi kullanılarak yapılmış, bu anlamda dış koşullara karşı daha güçlü ve iç ortamın daha iyi havalanması için nefes alabilir özelliklere sahip olan Ecco Biom Golf Hydromax ayakkabısı var. Maksimum esneklik ve kayma korumasının olduğu Ecco Biom markası, ayağınızın en ufak hareketlerini bile algılayıp o şekle girebilme özelliğine sahip. Yani bu ayakkabı ile herhangi bir ayak sorunu yaşamayacağınız kesin.

Resim Altı Yazıları:
Allen Edmonds Ayakkabıları: Good Year dizaynı ile yaratılan alt taban, sizi güven ve sağlamlığın doruklarına çıkartacak.
Augusta Golf Club: Kanada’da bulunan Augusta Golf Club her sene dünya çapındaki golf turnuvalarına ev sahipliği yapıyor.
Callaway Razr Ayakkabı: Çelik alaşımlı alt taban ile hareket özgürlüğünün tadını çıkarın.

Ecco Biom Ayakkabı: Maksimum esneklik ve kayma koruması için Ecco Biom bir numaralı tercih. Tibet Öküzünden yapılmış dış kaplama da cabası…

Golf Club Biella 1: Çevredeki huş ağaçları ve muhteşem dağ manzarası size akıl almaz bir dinginlik sunuyor.

Golf Club Biealla 2: Ünlü Mimar John Morrison sanırız Club Biella için doğru bölgeyi seçmiş. Muhteşem bir dinginlik ve inanılmaz bir doğa…

St. Andrews Golf 1: St. Andrews’da bu köprüye yakın duran 17. delik birçok golf tutkununu oldukça zolamakta…

St. Andrews Golf II: İskoç sahillerinin uygun aurayı sağladığı ortamda St. Andrews’ın çimleri oldukça hızlı ve isabetli atışlar yapabileceğiniz bir ortam sunuyor.

Turnberry Resort: Muhteşem bir içm, yüzyıllık deniz Feneri ve sahil… Turnberry Resort’un İskoç golf kültüründeki yeri bambaşka…

Turneberry Resort Golf II: Seçkin golf oyuncularına sunulan imkanlar da bir o kadar seçkin. Birçok lüks otel ve ayrıcalık Turnberry’de misafirlerini bekliyor.

Taylormade R11: Kontrolü tamamen size bırakan ahengi ile Taylormade 11 beklentilerinizi karşılayacak ibr model…

Taylormade RocketBallz: Kullananlarının övmekle kalmayıp bir daha ellerinden düşürmedikleri bir model olan Rocketballz, hareket verdiği topa bile ayrıcalığını hissettiriyor.

Titleist 910D2: Titleist’in kreatörleri sıkı yapılmış her vuruşa bu sopanın gerekli geri dönüşü vereceğinden eminler…

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın