Crowns ChoiceTeknoloji

Teknolojiyle Hava Kirliliği Sorununa Çözüm

Teknolojinin gelişmesiyle hayatımız artık yavaş yavaş bilim kurgu filmlerinin gerçeğe dönüşen senaryolarından bir haline gelmeye başladı. Evet belki hala uçan arabalarla seyahat etmiyoruz ya da bir düğmeye basarak zamanda yolculuğa çıkamıyoruz ama son gelişmelerle birlikte artık bunlar da bizlere çok uzak değil gibi görünüyor. Peki nedir bu son teknolojik gelişme?

Hollandalı bilim adamları Eindhoven’daki hava kirliliğine teknolojik bir çözüm geliştirdi. Projeye göre yer altındaki oto parklara kurulacak olan dev bir sistemle kirli hava emilecek, burada temizlendikten sonra da yeniden sokaklara verilecek.

Hava kirliliği sorununun çözümü için kolları sıvayan Eindhoven Teknik Üniversitesi’nin araştırmacılarının hazırladığı simülasyona göre mekanik yolla temizlenen havanın etkisi yalnızca şehir merkezin de değil civar yerleşim birimlerinde de hissediliyor.

Projeye ilgi gösteren Eindhoven Belediyesi de üniversiteyle iş birliği içerisinde projeyi hayata geçirmeye karar verdi. Belediye meydanının altında bulunan oto parka sistem kuruldu. Ayrıca kentin 30 farklı noktasında da hava temizleme tesisleri inşa edildi. Önümüzdeki 3 ay bu tesisler Eindhoven’ın kirli havasını temizleyerek yukarıya temiz hava gönderecek. Bu süreçte de havadaki kirlilik oranı sürekli ölçülerek haritalandırma yapılacak. Yetkililer projeyi çevre kirliliğine karşı umut veren bir hareket olarak nitelendiriyor.

Eindhoven’daki hava kirliliğinin en büyük sebeplerinden biri trafikte ki fazla sayıdaki araç. Bu araçların içinde en çok zararı ise dizel olan araçlardan çıkan azotdioksit, kurum ve partiküler maddeler veriyor.

Hollanda’da hava kirliliğinden kaynaklı akciğer ve kalp rahatsızlıklarında artış yaşanıyor. Bu nedenle geçtiğimiz haftalarda Göğüs Hastalıkları Uzmanı olan 170 doktor hükumete çağrıda bulunarak kirlilik için önlem alınmasını istemişti.

Dünya genelinde her yıl 5.5 milyon kişi hava kirliliğinden kaynaklı gelişen hastalıklar neticesinde yaşamını yitiriyor ve kötü hava özellikle yaşlı ve çocukların sağlığını olumsuz etkiliyor.

 

Similar Articles
Kablosuz Şarj Çok Uzak DeğilEski iPhone Kullanıcıları Apple'a Dava AçıyorBir Selfie ile Facebook'a Girilecek2018'de Hayatımızı Etkileyecek 5 Teknoloji TrendiSu Altında Tatil İçin 10 ÖneriDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın