MagazineTutku

Triumph Speed Twin :Her zaman zafere sürüş…

 

 İngiliz motosiklet üreticisi Triumph, motosiklet tutkunlarının kalbinde sağlam bir yere sahip olan bir isim. Kelimenin tam anlamıyla ‘cesur’ bir marka olan Triumph’un kusursuz tasarımları, markanın tarihi boyunca güvenilirlikle birleştirdikleri yarış kazandıran hızlarıyla motosiklet dünyasında hak ettikleri efsane sıfatını kazandılar.

 Triumph’un günümüzde sahip olduğu ünün en önemli nedenlerinden biri, kuşkusuz klasik İngiliz motosikleti denince adını bilseniz de, bilmeseniz de gözünüzün önünde canlanan imajıyla 1937 yılında tanıtılan Triumph Speed Twin.

İlk dönemde üretilen bütün diğer motosikletler gibi Truimph etiketi 1800’lü yılların sonlarında üretilen bisikletlerin üzerinde yer alıyordu. 1902 yılında Belçika üretimi küçük Minerva motorların Truimph şasilerine monte edilmesiyle efsane yola çıktı. Coventry, İngiltere merkezli Truimph, ilk yıllarında sadece tek silindirli motosikletler üretiyordu. 1910’larda ilk kez çift silindirli motor denemesinde bulunan marka, kısa bir süre sonra ünlü dikey çift silindirli motorunu piyasaya sürdü. 1936 yılında şirkete tasarım şefi ve genel müdür olarak katılan Edward Turner’ın ilk icraatı çift silindirli hafif bir motosiklet tasarlamak oldu ve iki yıldan kısa bir sürede şirket için dönüm noktası olan ve 1900’lü yılların ortalarında Truimph’a inanılmaz bir popülerlik kazandıran Speed Twin 1937  Ulusal Motosiklet Fuarı’nda tanıtıldı.

 

İNGİLİZ MOTOSİKLETLERİNİN ROL MODELİ
1937 yılında tanıtılan ve 1938 model olarak satışa sunulan Speed Twin, daha sonra birçok Truimph modelinde kullanılacak olan şasisiyle dikkat çeken, 500 cc motorlu ve 4 vitesli bir motosikletti. Güçlü ve hafif bir motosiklet olan Speed Twin, Avrupa’nın birçok ülkesinde polis motoru olarak kullanılırken, sonraki dönemde İngiliz motosikletleri için kusursuz bir rol model oldu.  14 Kasım 1940 gecesi Coventry şehir merkezi Alman bombalarına hedef oldu ve savaşın karanlık yüzü İngiliz ordusu için motosiklet üretimi de yapan Truimph fabrikasını yerle bir etti. Şirketin tüm kayıtları, çizimleri ve tasarımları da fabrikayla birlikte tarihe karıştı. Bu İngiltere için olduğu kadar Truimph için de büyük bir felaketti.

YAYLILAR KONÇERTOSU!..
Savaştan sonra Meriden’da yeniden yapılanmaya giden Truimph, tamamen teleskopik çatallı ve opsiyonel yaylı arka süspansiyonlu yeni Speed Twin’in üretimine yöneldi. Modern teleskopik çatan ön süspansiyonları oldukça iyi kavrıyordu fakat rijit şasiye sahip olan Speed Twin’in arka süspansiyon olarak sunduğu sadece yaylı selesiydi. 1947 yılınd yaylı arka göbek de opsiyonel olarak motosiklete eklendi ama yaylar ve ilgili donanım karmaşık bir iç montaj gerektirdiği için kısa mesafeli sürüşe izin veren bu süspansiyon sistemi hem Truimph hem de sürücüler için tam bir hayal kırıklığı oldu.
50’li yılların başlarında manyeto elektrik enerjisi yöntemi yerini modernize elektrik sistemine bıraktı. Yenilenen Speed Twin, vites kutusu aktarımlı birimlere ayrılmış motoruyla dikkat çekiyordu. Motosikletin bu formu, 60’lı yılların ortlarına kadar sürekli olarak geliştirildi. Speed Twin, 1966 yılında üretimden kaldırıldı ancak bu efsane motosikletin mirası daha sonraki dönemlerde Tiger-100 ve Daytona gibi tasarımlarda kendisini göstermeye devam etti. Gelişerek değişen 500 cc motoru Truimph motosikletlerinde uzun bir süre daha kullanıldı.

76 YILDA ÇEKİCİLİĞİNDEN BİR ŞEY KAYBETMEDİ
Gerçek motosiklet tutkunları için klasiklerin yeri ayrıdır. ‘Hard Tail’ modasının hiçbir zaman geçmediği, motosikletlerin üzerinden gereksiz bütün ayrıntıların sökülmesiyle elde edilen ‘bobber’ tarzı motosikletlerin atalarından olan Speed Twin, yola çıkışının üstünden 76 yıl geçmesine rağmen çekiciliğin ve popülerliğini korumaya devam ediyor. Birçok modele ilham kaynağı olan, İngiliz motosikletlerinden söz açıldığında akla ilk gelen tasarımıyla zihinlerde silinmeyecek bir yer edinen Speed twin, tartışmasız motosiklet dünyasının en ‘yakışıklı’ üyelerinden biri.

 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın