Crowns ChoiceTasarım

Tsunamiden Sağ Kurtuluş Kapsülü

26 Aralık 2004 tarihinde Sumatra kıyılarını 9.1’lik depremin ardından vuran tsunamide yaklaşık 230 bin kişi yaşamını yitirdi. 11 Mart 2011 yılında Japonya’yı vuran tsunamide de 18 bin kişi hayatını kaybetti. Tarihte bu büyüklükte birden fazla tsunami felaketi yaşandı. Binlerce insan kayboldu, on binlerce insan evlerinden oldu.

Tüm bu felaketler yaşanırken ‘Tsunamiden Sağ Kurtuluş Kapsülü” bulunmuş olsaydı bugün o tsunamilerde yaşamını yitirenler belki de yaşıyor olacaklardı.

‘Tsunamiden Sağ Kurtuluş Kapsülü’nü tasarlayan şirketin  CEO’su Julian Sharpe, ‘Tsunami’ye karşı kişisel güvenlik sistemine ihtiyacımız olduğunu biliyorduk’ dedi.

‘Tsunamiden Sağ Kurtuluş Kapsülü’ ü  konsept olarak iki kişilik sığınak şeklinde, felaket sırasında kapsüle sığınanları güvende tutmak için tasarlandı.

Tasarım aşamasından üretime geçilip hayatımıza girmeye başladığı zaman, tsunami riskinin oldukça yüksek olduğu kıyılardaki evlerin bahçelerinde ya da garajlarında  sık sık gözümüze bu kapsüller takılacak.

6’dan fazla kişiyi barındıracak daha büyük kapsüller de tasarımlar arasında yer alıyor. Ancak, bu kapsülleri hastaneler veya oteller tarafından kullanılacak. .

‘Tsunamiden Sağ Kurtuluş Kapsülü’nün rengi turuncuya yakın bir kırmızı. Yani bu kapsüller renkleri gereği helikopterler ya da kurtarma gemileri tarafından kolaylıkla farkedilebilecek özellikteler.

Kapsüllerin içinde sıkıştırılmış hava, yiyecek, ilaç, tatlı su ve diğer malzemelerin olduğu şişeler bulunuyor. Ayrıca, acil durum çantalarına sizin de eklemenizi istediğiniz parçalar için ek bölme yapılmış.

Kapsülde yapılacak olan yolculuğu oldukça şiddetli olacağı tahmin edildiği için, içeridekileri yerlerinde sabitlemek amacıyla kemerli go kart tarzı koltuklar da bulunuyor.

Tasarımı tamamlanan bu kapsüllerin ne zaman üretilerek hayatımıza gireceği ise henüz bilinmiyor. Ancak tıpkı deprem çantaları gibi bu kapsüllere olan ilginin de oldukça fazla olacağı tahmin ediliyor.

 

Similar Articles
Teleskopik Çadırla Hayat Daha Kolayİzlanda'da Portatif Trekking KabiniAçık Havada Spor İçin Tasarlanmış Fitness SistemleriLouisville'deki İlginç Hediyelik MekanlarHediye Almak İçin Burçlardan TüyolarDünyanın En Pahalı Güneş Gözlükleri: Cartier, Chopard ve DiğerleriBvlgari'den Pratik Sırt Çantası  Dünyanın En Pahalı Ayakkabı Markası: Stuart WeitzmanTasarımda Yeni Trend: Beton Ev ObjeleriHollandalı Sanatçı Stephan Brusche'ün Muzdan Eserleri
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın