MagazineTutku

Tüm zamanların en iyi 10 otomobili

Şu ana kadar, tüm otomobil tutkunlarının bütün ihtiyaçlarını karşılayacak, her yönüyle onları kendisine hayran bırakacak bir otomobil üretilebilmiş değil. Ama bazı otomobiller bunu başarmaya çok yakınlar… Noble and Royal olarak, tüm zamanların en güzel otomobillerinin hangileri olduğu konusunda ufak bir tartışma yaşadık. Editörlerimiz, titiz bir çalışmanın sonucunda kendilerine göre tüm zamanların en güzel 10 otomobilini seçti. Listede yer alan sanat eseri niteliğindeki tasarımlar, farklı yönleriyle birbirlerinden ayrılıyorlar. Kimi daha hızlı, kim daha güçlü, kimisi ise dudak uçuklatan fiyatıyla öne çıkıyor. Biz seçerken zorlandık, siz keyfini çıkarın…

FERRARI 250 GTO
Her zaman yarışmaya hazır ve yasal olarak trafikte de kullanılabiliyor. Tüm zamanların en sevilen otomobillerinden biri olan Ferrari 250 GTO, bir açık artırmada satılan en pahalı otomobil olma unvanını elinde bulunduruyor. Kusursuz tasarımı ile dikkat çeken 250 GTO’nun ilk etapta 100 adet üretilmesi planlanmışken efsane otomobil yalnızca 39 adet üretildi ve bunlardan sadece 26 tanesi günümüze kadar kalabildi.

JAGUAR E-TYPE
Kadınlar bu arabaya karşı koyamıyor! ‘Erkeğin elde edebileceği en iyi kadın mıknatısı’ olarak adlandırılan E-Type, ‘seksi otomobil’ kavramının da çıkış noktalarından. Spor otomobil tasarımına yeni bir bakış açısı getiren kıvrımlı gövdesi ve uzun kaputuyla efsaneler arasına adını yazdıran Jaguar E-Type tasarımı kadar kusursuz performansıyla da otomobil tutkunlarının hayallerini süslüyor.

 

ASTON MARTIN DB5
Aston Martin DB5, adıyla olduğu kadar tasarımıyla da dünyanın en ünlü otomobillerinden biri. Adını tam olarak bilmeyen sinema ve otomobil meraklıları bile James Bond serisinin Goldfinger, Thunderball, Golden Eye, Casino Royal, Tomorrow Never Dies ve son olarak da Skyfall adlı sinema filmlerinde yer alan Aston Martin DB5’i kesinlikle yakından tanıyordur.

ALFA ROMEO 33 STRADALE
Bir otomobil, daha ne kadar kıvrımlı hatlara sahip olabilir? 1967 yılında Monza Spor Otomobil Fuarı’nda tanıtılan Alfa Romeo 33 Stradale , 60’lı yılların göz alıcı Avrupa tarzı otomobillerinin zirve noktalarından biri olarak görülüyor. 33 Stradale’nin kelebek kapılara sahip ilk otomobil olduğunu da eklemek gerek.

BUGATTI VEYRON
İsmen olmasa bile günümüzde bilinen tasarımıyla kısa bir geçmişe sahip olan Veyron listemizin 5. sırasında yer alıyor. Ferdinand Porsche’nin torunu, dönemin Volkswagen Genel Müdürü Ferdinand Piech’in 2001 Cenevre Otomobil Fuarı’nda dünyanın en hızlı, en güçlü ve en pahalı arabasını üretmek üzere söz vermesiyle başlayan Bugatti Veyron projesi, 2003 ilk modelin satışa sunulmasıyla hayata geçti. Dünyanın en hızlı seri üretim otomobili olan Veyron tam yüz litrelik bir depoya sahip. Bu depo bazılarımıza abartı derecede büyük gelebilir ama Veyron tam güçle sürüldüğünde deposunu sadece 18 dakikada boşaltıyor. 

 

MERCEDES-BENZ 300SL
Mercedes-Benz 300SL, piyasaya sürüldüğü dönemde zamanının en hızlı seri üretim otomobiliydi. İkinci Dünya Savaşı’ndan önemli yaralarla çıkan Mercedes’in tekrar yükselişe geçmesini sağlayan 300SL’nin 1954 modeli, dünyanın enjeksiyonlu tüketici odaklı (binek) otomobiliydi. Mercedes-Benz 300SL, kapılarının şekli nedeniyle ‘Martı Kanat’ olarak da biliniyor.

1963 CHEVROLET CORVETTE
Chevrolet Corvette gerçekten muhteşem bir otomobil ama 1963 modelinin otomobil tutkunlarının gönlünde farklı bir yeri var. İkinci nesil Corvette’in ilk örneği olan 1963 model, ilk ve tek ayrık arka camlı model olarak diğerlerinden ayrılıyor. 1963 model ayrıca gizli farlara ve bağımsız arka süspansiyona sahip olan ilk Corvette.

 

LAMBORGHINI AVENTADOR
2011 yılında Paris’te tanıtılan Aventador, sıfırdan 100 km/s hıza yalnızca 2.9 saniyede ulaşabiliyor ve 350 km/s maksimum hıza sahip. Muhteşem performansıyla dudak uçuklatan Aventador, bu performansı göz alıcı tasarımıyla birleştirerek kısa bir sürede dünya çapındaki tüm otomobil tutkunlarının gözdesi durumuna geldi.

SHELBY COBRA
Hafif şasili İngiliz spor otomobili Cobra, her ne kadar rahatsız bir sürüşe sahip olsa da (belli bir hızdan sonra Cobra’yı kullanırken devasa bir gorille bir ringe kapatılmışsınız hissine kapılabilirsiniz) sevimli görüntüsü ve bu görüntüyle tezat oluşturan yırtıcı performansıyla listemizin 9. Sırasında yer almayı hak ediyor.

MCLAREN F1
Mclaren F1’in maksimum hızı tam 387 km/s. Tamam, Veyron ile kıyaslandığında geride kalıyor olabilir ama F1, son derece hafif yapısı ve mükemmel ağırlık-güç oranına sahip. Ön bölümün ortasına yerleştirilmiş olan sürücü koltuğu F1’e sıra dışı bir hava katıyor.  Piyasa ilk sürüldüğünde dönemin en hızlı ve en pahalı otomobili olan McLaren F1, ‘dünyanın en iyi binek otomobili’ mottosuyla lanse edilmişti.

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıAkın ÖNGÖR :“Hobisi ve farkındalığı olmayanlar sadece para için yaşar!”TRİMARANLAR: Sığ sularda da, açık denizde de son süratALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın