BrandnewsGökyüzü

Uçan Arabalar İçin Son 2 Yıl

Önce milenyumlu yılları anlatan çizgi filmlerde, ardından Hollywood’un bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz ve merakla beklediğimiz uçan arabalar pek yakında hayatımızın içine girecek.

Volvo’nun Terrafugia şirketini almasının ardından uçan arabaların iki sene içerisinde piyasada yer almaya başlayacağı duyuruldu.

Massachusetts merkezli Terrafugia şirketi satın alma işleminin ardından bir açıklama yaptı. Şirket gelecek olan finansmanla hem havada hem de karada seyahat edebilen Transition isimli aracın piyasaya çıkışının hızlanacağını belirtti .

Terrafugia’nın aracı katlanabilir kenar özelliklerine sahip. Ayrıca 4 tekeri ve sinyal lambaları da olan aracın yolcu kapasitesi ise şimdilik yalnızca iki. Bu tasarım uçan araç daha önce sıklıkla basında yer almıştı. Şirketin ürettiği Transition isimli bu araç, geçen yıl Federal Havacılık İdaresi’nden de onay almıştı.

Bir dakikadan kısa sürede kapanıp açılabilen kanat yapısı olan aracın ilk uçuşu 2009 yılında yapıldı. 3 kilometre kadar yüksekliğe çıkabilen uçan araç, saatte 160 km hızla ilerliyor ve 640 kilometre yol alıyor. Transition’un değeri ise 280 bin dolar.

Şuan Terrafugia şirketinde normalin 3 katı kadar fazla mühendis çalıştırılıyor. Volvo ve Terrafugia’nın bağlı olduğu Geely isimli şirketin sahibi,  “Bu son derece heyecan verici bir sektör ve biz Terrafugia’nın bildiğimiz anlamdaki ulaşım alışkanlıklarını kökten değiştireceğine inanıyoruz” dedi. Yapılan ve yapılacak olan yatırımların, ortak vizyonun bir yansıması olduğunu dile getiren Shufu, “Terrafugia’yı, uluslararası operasyon ağımız ve yenilik konusundaki geçmişimizle tamamen destekleyerek, uçan arabalar üreteceğiz” dedi.

Terrafugia CEO’su Chris Jaran ise “Terrafugia, henüz çok yeni olan ama son derece heyecan veren bir sektörde öncü olma fırsatını sunuyor” dedi.

Terrafugia’ya ayrıca  ABD Ulusal Havacılık İdaresi’nden uçan araçlara verilen özel bir muhafiyet belgesi de verildi.

 

Similar Articles
Hong Kong'daki Alternatif Tüp EvlerAmerika'nın 250 Milyon Dolarlık MalikanesiDünyanın En Pahalı EvleriRobert De Niro'nun New York'taki EviEdinburgh'a 5 Yıldızlı Evler GeliyorDünyanın En Lüks Arabaları Dünyanın En Pahalı Saatleri: Audemars Piguet SerisiDünyanın En Lüks, En Pahalı ve En Hızlı Spor Arabaları Serisi: Ferrari EfsanesiŞehrin Vahşi Kaplanı: Lamborghini Murcielago Lp640 Roadster VersaceFabrikadan Dönüşen Bir Ev : La fábrica
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın