gidilecek yerlerGuide

Uçurtmalar Şehri: Wei Fang

Öyle bir yer düşünün ki kafanızı ne zaman gökyüzüne kaldırsanız bir uçurtmayla rastlaşırsınız. Çin’in doğusunda bulunana Wei Fang uçurtma kenti olarak yüzlerce türde uçurtmaya ev sahipliği yapmaktadır.

Farklı şekil ve boyutlarda, renk renk uçurtmalar Wei Fang semalarında gezinirken, sokaklarda da tezgahlar üzerinde uçurtmalar satılmaktadır. Dolayısıyla kente gelen yabancılar ya da turistler sevdiklerine hediye ya da hatıra olarak buradan uçurtma almaktadır.

Uluslararası Uçurtma Federasyonu da Wei Fang’de yer alır. Ayrıca Fuyan Dağı’nın eteklerinde her yıl Nisan ayında ‘Uçurtma Festivali’ düzenlenmektedir.

1984 yılından beri gelenek haline gelen bu festival süresince dünyanın dört bir yanından uçurtma ustaları yeteneklerini göstermek için buraya gelir. Wei Feng’de 3 ton ağırlığında 1,5 kilometre uzunluğundaki dev uçurtmayı da, kibrit kutusuna sığabilecek minik uçurtmayı da görebilme imkanı bulunmaktadır.

Ancak festivali kaçırırsanız üzülmeyin. Çünkü Wei Feng’de yılın her günü uçurtmaları bulmanız mümkündür.

Kentin bir başka dikkat çeken noktası da Dünya Uçurtma Müzesi’dir. Burada uçurtmanın tarihi belgelerle anlatılmaktadır. Bu müzede festivalde ödül alan uçurtmaların yanı sıra tarihte yapılan bir çok uçurtmayı görmek de mümkün olacaktır.

Müzede ayrıca bugüne kadar üretilen uçurtmalarda kullanılan malzemelerin de günden güne nasıl değiştiği gözlenebilmektedir. Aynı zamanda kentteki uçurtma dükkanlarında da bu bilgilere ulaşılabilmektedir.

Satılan uçurtmaların büyük bir kısmı cam elyafla sağlamlaştırılmış plastikten ve su geçirmez kumaştan yapılmıştır. Bu modeller aynı zamanda sağlam ve hesaplı olduğu için de  .ok satılmaktadır.

Bu uçurtmaların yapım süreciyse oldukça karışıktır. En basit uçurtma bile 20 farklı işlemden geçer. Sonrasında uçurabilecek hali alır.

 

 

Similar Articles
Çin'de Gezilecek Yerler Çinin Turistik 5 ŞehriÇin'n Uzaycılık Kenti: XichangLugu GölüKonfüçyüs'ün Evi: QufuÇin'in Kışlık Turizm AdresleriMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles