GuideMüze

Ulusal Sanat Müzesi’nde Çin’deki Sanat Ürünleri Sergileniyor

Geçmişten günümüze Çin’deki sanat ürünlerinin bir araya getirilmesi, araştırılması ve sergilenmesi için kurulan Çin Ulusal Sanat Müzesi, Pekin’in merkezinde 9.900 metrelik bir alanda ziyaretçilerini ağırlıyor.

5 katlı olan müzenin her bir katında çeşitli sanat eserleri sergileniyor. 17 temel sergi salonundan oluşan müzede 100.000’den fazla sanat eseri ziyaretçilerle buluşturuluyor.

Müzenin ana koleksiyonlarının 1949 yılında yaratıldığı belirtiliyor. Ayrıca müzede Ming ve Qing Hanedanlığı ve Çin Cumhuriyeti’nin ilk dönemlerinde yaratılan eserler de sergileniyor. Koleksiyonların büyük bir kısmı modern ve çağdaş dönemde tanınan sanatçıların yarattığı eserlerden oluşuyor.

Ulusal Sanat Müzesi’nde ‘Güzel Sanatlar’ alanında Ren Bonian, Wu Changshuo, Qi Baishi ve Xu Beihong gibi modern ve Wu Guanzhong, Dong Xiwen ve Luo Zhongli gibi çağdaş sanatçıların eserleri sergileiyor. Koleksiyonlarda genellikle yağlı boya, geleneksel Çin resmi, fresk, gravür, baskı, fotoğraf ve kaligrafi gibi bir çok tür gözlenebiliyor.

Müzede modern ve çağdaş sanat eserlerinin yanı sıra ‘Halk Sanatları’na da yer veriliyor. Bunlar da kağıttan kesilmiş, gölge kuklası, maske, çömlek, uçurtma ve nakış olarak gruplara ayrılıyor.

Ulusal ve uluslararası sergiler de düzenlenen Çin Ulusal Sanat Müzesi’nde bugüne kadar en çok ziyaretçi alan ulusal serginin 2008 yılındaki “Dunhuang’ın Işıkları” isimli sergi olduğu belirtiliyor.

Ulusal Sanat Müzesine gitmek için metro ya da otobüs gibi toplu taşıma araçları tercih edilebiliyor. Müzeye girişlerde herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ancak ziyaretçilerin mutlaka kimlik kartı veya pasaport göstererek bir bilet almaları gerekiyor.

Ulusal Sanat Müzesi, 09:00-16:00 saatleri arasında ziyarete açık bulunuyor.

 

Similar Articles
Çin Tarihine Görsel Bir Bakış: Çin Ulusal MüzesiÇin'in Hafızalarda Yer Eden 9 Tasarım OteliÇin Kültürünün En Önemli Yansıması: Nanjing MüzesiChongqing Three Gorges Müzesi Hakkında BilinmeyenlerChengdu Oyuncak Ayı Müzesi Hakkında Merak EdilenlerMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles