GuideHotel

Uzayda Lüks Otel Deneyimi: Aurora Station 2022’de Hizmete Giriyor

Her şeyden uzakta bir tatil, şehrin gürültüsünden ve yorucu ritminden uzaklaşmak isteyenler için vazgeçilmez bir fırsattır. Peki bu deneyimi dünya yüzeyinin 200 mil yükseğinde yaşayacaksınız desek cevabınız ne olurdu? Üstelik vaatler arasında 1 günde tam 16 kez gün doğumu ve batımını görmek de var.

Orion Span adlı bir uzay teknolojisi kuruluşu, yakın zamanda uzayda lüks tatil imkanı sağlayacak olan Aurora Station için çalışmalara başladığını duyurdu. İlk yolculuk tarihi ise çok uzak değil, 2022.

12 gün sürecek bu uzay tatilinde 2 ekip üyesiyle birlikte bir seferde 6 kişinin ağırlanması planlanıyor. Bu lüks tatilin fiyatıysa dudak uçuklatıyor. Size daha önce hiç yaşamadığınız bir deneyim imkanı sunan bu otelde 12 günlük bir tatilin maliyeti 9,5 milyon dolara tekabül ediyor. Belki dünya üzerinde iki haftalık bir tatil için bu rakam size oldukça fazla gelebilir. Ancak uzay tatilinde size vaat edilen manzara ve yapılacak aktiviteler de herhangi bir yerde görüp deneyimleyeceğiniz türden değil.

12 günlük bu tatil macerasına katılan süper zenginler, dünya yüzeyinin 200 mil yükseğine çıkacaklar. 90 dakikada bir dünya yörüngesine girecekler. Bu da konuklara 1 gün içinde tam 16 kez güneşin doğup, batışını görme imkanı sağlayacak. Dünyaya tepeden bakacak olan konuklar muhteşem mavi manzaranın büyüsüne kapılacak.

Tüm bunlar yaşanırken konuklara yüksek hızlı kablosuz internet erişimiyle dünyadaki sevdikleriyle iletişim halinde olma imkanı da tanınacak.

Uzay gezginleri sıfır yer çekimi deneyimini yaşayabilecek ve istasyonun bir ucundan diğer ucuna tıpkı bir astronot gibi yüzerek ulaşım sağlayabilecek. Konuklara eşsiz bir sanal gerçeklik deneyimi imkanı da sunulacak. Uzay ziyaretçileri yörüngede iken yiyeceklerini yetiştirebilecekleri deneylere katılacak.

Bu lüks ve akıl almaz yolculuğa çıkmadan önce uzay gezginlerine uzay otelinde kalmaya hazır olmaları için bir eğitim programı açılacak. 3 ay sürecek olan Orion Span Astronot Sertifikasyon programı sonrasında konuklara birer sertifika verilecek. Uzay gezginleri bu programda uzay aracı ve yörünge mekaniğinin temellerini öğrenecek. Ağırlıksız bir ortamda yaşamayı deneyimleyecek ve bu 12 günlük uzay yaşamında gerekli olan diğer eğitimleri alacak.

Sertifikasyon programının ilk bölümü 2019 yılında çıkartılması planlanan çevirim içi uygulamayla yapılacak. Yolculuğa çıkmadan üç ay önce Orion Span’un Houston’daki son teknolojilere sahip tesisinde eğitimin ikinci aşaması gerçekleştirilecek. Eğitimin sürecinin üçüncü aşamasıysa Aurora İstasyonu’nun üzerindeyken yapılacak.

9 buçuk milyon dolarlık uzay tatili için rezervasyonlarsa şimdiden alınmaya başlandı. Orion Span 2022 yılındaki bu yolculuğa katılmak isteyenlerin şimdiden rezervasyon için başvuruda bulunabileceklerini açıkladı. Bunun içinse 80.000 dolarlık bir depozito verilmesi gerekiyor. Ancak şirket herhangi bir durum karşısında konuğun yolculuğa çıkamaması halinde depozitonun tamamen iade edileceği belirtiliyor.

Bu lüks uzay tatilinin mimari olan Orion Span şirketi uzay deneyimine sahip olan uzmanların bulunduğu ve bu konuda çalışmaların yürütüldüğü yaklaşık 140 yıllık bir şirket.

Şirket uzay tatili deneyimi fırsatını sunmanın yanı sıra gelecekte Aurora Station’ın özel modüllerini dünyanın ilk uzay mekanları olarak satmayı da planlıyor. Yani çok zenginseniz artık Miami’den bir ev almak yerine dünya yörüngesine bağlı bir ‘uzay yazlığı’ alma şansına sahip olabileceksiniz.

Şirketin CEO’su Frank Bunger yaptığı açıklamada, “Mimarimiz Dünya üzerinde havaya doğru büyüyen bir şehir gibi pazar talebi ile büyümemizi mümkün kılacak. Gelecekteki Aurora sahipleri uzayda yaşayabilir, ziyaret edebilir ya da uzay kondisyonunu kiralayabilirler. Bu heyecan verici bir sınırdır ve Orion Span, yolu açmaktan gurur duymaktadır.” diye konuştu.

Similar Articles
Avustralya'da Açılacak Yeni Lüks OtellerUlusal Sanat Müzesi'nde Çin'deki Sanat Ürünleri SergileniyorÇin Tarihine Görsel Bir Bakış: Çin Ulusal MüzesiÇin'in Hafızalarda Yer Eden 9 Tasarım OteliÇin Kültürünün En Önemli Yansıması: Nanjing MüzesiMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles