MagazineTutku

VACHERON CONSTANTİN TOUR DE L’ILE

 

250 yıllık bir zamanı bu saatte izleyebilirsiniz!

 Vacheron Constantin’in 250’nci yılının nişanesi, tüm zamanların en komplike saati Tour de L’Ile, tam 834 parçadan oluşuyor. Tasarım süreci 10 bin saatten fazla süren bu özel saat,  Grand Prix d’Horlogerie de Geneve’de ‘L’Aiguille d’Or’ (Altın Akrep) ödülüne layık görüldü.

 

 1755 yılında Jean-Marc Vacheron tarafından temelleri atılan Vacheron Constantin dünyanın en eski saat üreticilerinden… 1819 yılında François Constantin’in katılımıyla Vacheron & Constantin adını alan şirket, iki saat ustasının adlarının arasında yer alan ‘&’ işaretini resmi olarak 1974’te kaldırdı.

Saat üretiminde bir çok ilke ve icada imza atan Vacheron Constantin, kuruluşunun 250’nci yılını kutladığı 2005 yılında, tüm zamanların en özel saatlerinden birini tasarlayarak bu alandaki inanılmaz yeteneğini ve kusursuz işçiliğini gözler önüne serdi. Bir bakıma meydan okuma olarak da algılanabilecek olan ‘Tour de L’Ile’ adlı bu saat, saat uzmanları tarafından şu ana kadar üretilen en komplike saat olarak kabul ediliyor.

SADECE YEDİ ADET ÜRETİLDİ
Vacheron Constantin Tour de L’Ile, gerçekten kusursuz bir kol saati… Kusursuz  olduğu kadar nadir de, zira sadece yedi adet üretildi. Tam 834 parçadan oluşan saatin tasarım süreci 10 bin saatten fazla sürmüş. Piyasaya sürüldüğü yıl saat dünyasının en prestijli organizasyonlarından biri olan Grand Prix d’Horlogerie de Geneve’de ‘L’Aiguille d’Or’ (Altın Akrep) ödülüne layık görülen Tour de L’lle, adını Vacheron Constantin’in Quai de L’Ile’de bulunan yeni merkezinin hemen yanında yer alan tarihi binasından alıyor.

 

GÖKYÜZÜ HARİTASI DÜZENLEME SİSTEMİ
Saatin kadranında, saat 12 imlecinin bulunduğu bölümde gizlenmiş bir (1755-2005) damgası yer alıyor. Tijinin iki farklı pozuna sahip olduğu bu saatin kadranındaki ikinci zaman dilimi ve ay evresi göstergeleri kasada bulunan iki toplayıcı vasıtasıyla ayarlanıyor. Süreğen takvim ayarı ise kasada yer alan üç toplayıcıyla yapılıyor. Safir kristal arka kapakta yer alan elle işlenen özel motif, saatin orijinalliğini belgeliyor ve üretilen yedi parçada da aynı işleme mevcut. Çerçeve, hareket mekanizmasının çalışmasını sağlayan iki kilit mandalı buluyor. Saatin saymakla bitmeyen teknik özelliklerinden biri olan ‘Gökyüzü Haritası Düzenleme Sistemi’ de çerçevede bulunan kurma koluyla yönetiliyor. Çerçevenin ve arka kapağın el işçiliğiyle kusursuz bir şekilde parlatıldığını da belirtmekte fayda var. Lehimli çerçeve kulakları Vacheron Constantin’in 250’nci kuruluş yıldönümü için ürettiği saatler için özel olarak tasarlanmış.

ROZE ALTIN VE MAVİ ÇELİK RENK KATIYOR
Vacheron Constantin Tour de L’Ile’in ön kadranındaki roma rakamları ve saat göstergeleri 18 ayar altından. Kadranda ayrıca yine 18 ayar altından üretilmiş bir Poinçon de Genève logosu bulunuyor. Akrep ve yelkovan, Vacheron Constantin 1926 modelinden ilham alınarak tasarlanmış. Dakika göstergesinde 45’in olması gereken yerde yine markanın 250’nci kuruluş yılını işaret eden ‘250’ sayısı yer alıyor. Tourbillon taşıyıcı üzerine yerleştirilen baton şeklindeki saniye kolu da 18 ayar roze altın. Kadrandaki diğer gösterge kolları, ay evresi diski gibi mavi çelik. Tamamen el yapımı olan ay evresi diskinin boyanma işlemi bile iki haftadan uzun bir süre alıyor. Saatin kusursuz kadran tasarımını, ipeksi saten işlemeli elle dikilmiş timsah derisi kayışlar tamamlıyor.
Saatte bulunan komplikasyonlar gerçekten muhteşem. Malta haçı tasarımlı Tourbillon hareket mekanizmasını ön ve alt yapısı, kaliteli saatten anlayan birinin nefesini kesecek nitelikte… Kadranın alt bölümünde yer alan bu açık gösterge de, saatin genel tasarımına kusursuz bir zarafet katıyor. Dakika tekrar edicinin göstergesi kadranda 1 yönünde yer alırken, 24 saatlik ikinci zaman dilimi göstergesinin kadranı 11 yönünde, kalan güç göstergesi ise 9 yönünde bulunuyor.  

TÜM ZAMANLARIN EN KOMPLİKE ZAMANÖLÇERİ
Saatin en şaşırtıcı özelliklerinden biri olan arka kadranda da birçok farklı komplikasyon mevcut. Bu kadranın orta üst bölümünde yer alan gösterge, ay göstergesi. Bu göstergenin sol alt tarafında haftanın günlerini, sağ alt tarafında ise tarihi gösteren birer alt kadran bulunuyor. Tam ortada yer alan zaman eşlenim göstergesi, 4-8 arasında kalan gün batımı ve gün doğumu göstergeleri, mavi kadranlı gökyüzü haritası… Vacheron Constantin Tour de L’Ile’in teknik özellikleri saymakla bitmiyor.
Tüm zamanların en komplike saatlerinden biri olan bu başyapıtı anlatmak için kelimeler gerçekten yetersiz kalıyor. Daha önce hiçbir saatte bir araya gelmemiş olan sayısız komplikasyon, Tour de I’lle’i tüm zamanların en komplike, en özel saatlerinden biri yapıyor. 

 

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın