MagazineTutku

VESPA : İki teker üzerinde farklı bir ruh hali

 

 

Bir motosiklet yazısında performans, hız, şahlanış gibi sözcükler geçer, ama söz konusu Vespa ise ilk akla gelenler sessiz, sakin, mütevazı, sevimli gibi tanımlamalar olur. Belki de budur onu farklı kılan, ruhu vardır her şeyden önce!

Vespa’nın, çizgisini bozmadan, herdaim imajını tazeleyerek bir neslin gençliğinden bir diğer neslin gençliğine başarıyla bulaşabilmesi kesinlikle şaşırtıcı değil. İlk Vespa’lar herkese ucuz ve kolay ulaşım vaat ediyordu, daha sonra Vespa, ekonomik büyümenin iki tekerlekli sembolü oldu. 60’lı ve 70’li yıllarda ise gençliğin devrimci fikir ve görüşlerinin temsilcisi…

 

Vespa, yıllar boyunca kendine has tarzını ve çizgisini korumayı başarmış, motosiklet tutkunlarının gözünde hep özel bir yere sahip olmuş, çoğu zaman bir yaşam tarzı simgesi olarak görülmüş bir motosiklet markası. Çizgisini korurken sosyal değişimleri ve trendleri yakından takip eden Vespa, popülerliğini hiçbir zaman kaybetmeyen bir klasik… Hiçbir sosyoekonomik kitleyle özdeşleşmeyen, hen sosyokültürel gruptan fanları olan ender bir motosiklettir.

ZOR GÜNLERİN YARATICILIĞI
İkinci Dünya Savaşı sonrasında zor bir dönem geçiren İtalya, her alanda yeniden yapılanmaya gitmişti. Bu dönemde Enrico Piaggio’nun sahip olduğu uçak fabrikası da savaştan nasibini alarak yerle bir olmuştu. İtalya’nın perişan ekonomisi ve bozulmuş yolları, otomotiv endüstrisi için pek de ümit vaat etmiyordu. Yine de ulaşım çok önemli ve çözülmesi gereken bir konuydu. Bu durumun farkında olan ve yeni bir başlangıç arayan Enrico Piaggio, 1946 baharında ilk Vespa’yı üretti. Piaggio, küçük hayalinin daha sonra tüm dünyada büyük ilgi görecek bir efsaneye dönüşeceğinden haberdar değildi.
Basit, sağlam ve ekonomik olduğu kadar, rahat ve zarif bir araç olan, Vepsa, ilk olarak Piaggio’nun ilk modern helikopter projesinin de sorumlusu, uçak mühendisi Corradino D’Ascanio tarafından tasarlanmış. Motorsikletlerle arası hiç iyi olmayan D’Ascanio, uçak mühendisliği bilgilerinden yola çıkarak, gövdesi olan ve vitesi elden değiştirilebilen iki tekerlekli bir araç tasarlar. Motoru da arka tekerleğin üzerine monte eder. Nisan 1946’da ilk 15 Vespa, Pontedera’daki üretim bandından çıkar. İlk Vespa, 98cc’lik, 4.500 devirde 3,5 beygir güç üreten, üç vitesli bir motora sahipti ve saatte 60 km’ye kadar çıkabiliyordu. İki tekerlekli bu ulaşım aracı, gürültülü ve rahatsız motorsikletlere hiç benzemiyor, ilk bakışta zarif ve orijinal tasarımıyla göz dolduruyordu.

AVRUPA’NIN YENİDEN DOĞUŞUNA TANIKLIK ETTİ
Vespa’nın olağanüstü başarısı kısa zamanda tüm tüm Avrupa’yı sarstı. 1949 yılı sonuna kadar 35 bin Vespa üreten Piaggio, savaş yaralarının çabuk sarılmasında önemli bir rol oynadı. 50’li yıllarda Vespa artık İtalya haricinde, Almanya, İngiltere, Fransa, Belçika ve İspanya’da da üretilemeye başlamıştı. Birkaç yıl sonra Hindistan ve Endonezya da bu ülkeler arasına katıldı.
1948’de 125, 1955’de efsanevi 150 GS, 1963’de 50cc, 1968′de Primavera ve nihayet 1978’de bugün hala 125, 150 ve 200 cc’lik versiyonları üretilen the PX, dünyanın en meşhur iki tekerlekli aracı Vespa’nın mihenk taşları oldu. Vespa, İkinci Dünya Savaşı sonrası döneme damgasını vurmakla kalmamış, savaşın yakıp yıktığı Avrupa’nın yeniden doğuşunun müjdecisi oldu, adeta Avrupalı olmanın sembolü haline geldi. Dolce Vita yıllarına damgasını vuran Vespa sayesinde dünya İtalya’yı ‘Vespa Ülkesi’ olarak tanımlar olmuş, popüler filmlere konu olan Vespa, adını tüm dünyaya duyurmuştu.

ÇİZGİSİNİ BOZMADAN ÇAĞIN RUHUNA UYUYOR
Vespa’nın, çizgisini bozmadan, herdaim imajını tazeleyerek bir neslin gençliğinden bir diğer neslin gençliğine başarıyla bulaşabilmesi kesinlikle şaşırtıcı değil. İlk Vespa’lar herkese ucuz ve kolay ulaşım vaat ediyordu, daha sonra Vespa, ekonomik büyümenin iki tekerlekli sembolü oldu. 60’lı ve 70’li yıllarda ise gençliğin devrimci fikir ve görüşlerinin temsilcisi…
İtalya’nın dillere destan rahatlığının ve benzersiz tarzının ve kusursuz estetiğinin ürünü Vespa efsanesi, bugün de yeni nesil modelleriyle sokaklarda özgürce boy göstermeye devam ediyor.

Similar Articles
MÜJDAT GEZEN: “Benim zekaya zaafım var”SINIRLI KOLEKSİYONLAR: Özel isimlere özel saatlerBOBBER: Chopper’ın atasıSUZUKI HAYABUSA; Güven içinde 312 kilometre hız!..MICHAEL JORDAN; Potaların ‘Majesteleri’!ALO’nun Doğuşundan Akıllı İletişim Çağına Yolculuk: Telefonun Asırlık HikayesiBeatles'ın Elvis'le Buluşması ve Perde ArkasıPijama Trendi HayatımızdaLand Rover :4X4 ‘ün Diğer AdıNevzat SAYIN : “Mimar Dünyayı Değil Önce Kendini Değiştirir!”
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın