BambiniPet

Viral Köpek Hastalıkları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bazı köpek hastalıklarının etkeni virüslerdir. Bu hastalıklar antibiyotik tedavisiyle yok edilemez. Köpeklerin bu hastalıklara yakalanmaması için en büyük önlem aşılamadır. İşte köpeklerde en çok görülen viral hastalıklar…

Kuduz: Sinir sistemi üzerinde etkili olan bu hastalığın tedavisi ne yazık ki yoktur. Köpeğin ölümü ile sonuçlanır. Hayvan sağlıklı iken hastalığa karşı aşılanmalıdır. Köpek sahipleri 12 haftadan itibaren her sene köpeklerinin aşılarını yaptırmalıdır. Bu kanunen de zorunludur. İnsanlar ve diğer memeli hayvanlara da bulaşma riski vardır.

Distemper (Köpek Gençlik Hastalığı) : Genellikle solunum yoluyla bulaşan hastalık ölümcüldür. Hayvanın aşıları 45 günlükken başlamalıdır. Yavrular 16 haftalık olduğunda risk altına girmeye başlar. Bu nedenle aşıların düzenli yapılması gerekmektedir. Anne sütünü yeteri kadar almayan yavrularda daha erken görülebilir.

Parvo (Parvo Viral Enterit): Kanlı ishal hastalığı olarak bilinen bu hastalık aşısız, genç köpekler için ölümcül bir hastalıktır. Yine köpekler 45 günlük yavruyken aşılamaları yapılmalıdır. Kanlı ishal hastalığı belirtilen gözlendikten 2-3 gün içerisinde hayvanın ölümüne sebep olabilir.

Coronavirus: Köpeğin mide ve bağırsaklara etki eden bir virüstür. Köpek bu virüsün etkisi altında kusa ve ishal olur. Tek başına hafif seyreden bir hastalıktır. Ancak kanlı ishalle birlikte seyrederse ölümcül olur. Aşılamayla korunma mümkündür.

Hepatitis (Bulaşıcı Karaciğer Enfeksiyonu): Hasta hayvanların idrarı ile etrafa yayılan bir karaciğer enfeksiyonudur. Kronik hale geldiğinde gözler bulanıklaşır ve en etkili mücadele aşıdır.

Kennel Cough-(Barınak Öksürüğü): Köpeklerde şiddetli öksürükle kendini belli eder. Aşılamayla yüzde 90’lık korunma sağlanır. Hayvan barınakları ve köpek otellerinde sıklıkla görülür.

Parainfluenza : Bu hastalık da barınak ve köpek otellerinde yayın olan hastalıklardandır. Öksürükle başlar, ateş, depresyon, soluk almada güçlük, iştah kaybı, burun akıntısı, hapşırma gibi belirtilerle seyreder.

Similar Articles
Kedilerin Toxoplasma Hastalığı Hakkında BilinmeyenlerKedilerde Kulak Temizliği Nasıl Olmalıdır?Kedilerde Gençlik Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?Kedilerde Grip Tedavisi Nasıl Olur?Kedilerde Gebelik Süreci Nasıl Geçer?  Köpeklerde Tüy Dökülmesi ve Sebep Olan Hastalıklar  Köpeklerde Kuduz (Rabiez) Belirtileri ve Tedavisi  Köpeklerde Kanlı İshal Hastalığından Korunma ve Tedavi YollarıKöpeklerde Kanlı İshal Hastalığı Nasıl Bulaşır?Köpeklerde Gençlik Hastalığından Korunma ve Tedavi Yolları
Show More

Related Articles