GuideMüze

Xi’an Taş Yazıtlar Müzesi

Çin’in en zengin taş yazıt koleksiyonuna sahip olan Taş Yazıtlar Müzesi’nde bulunan yazıtlar önemli bir kayıtlı tarih özelliği taşıyor.

M.S.1087 yılında oluşturulan yazıtlar, müze tarihinde yer alan ilk yazıtlar olarak biliniyor. Burada yer alan koleksiyon Jin, Yuan, Ming ve Qing hanedanları döneminde zenginleştirilmiştir.

Yaklaşık 4 bin taş yazıtın yer aldığı Xi’an Taş Yazıtlar Müzesi’nde araştırma yapan Japonya Hannan Üniversitesi öğretim görevlilerinden Prof. Yamamoto Kenji, “Buradaki taş yazıtlar, çok değerli kültürel miraslardır. Farklı dönemlere ait bu kadar taş yazıt, çeşitli dallardan araştırmacıların başvurulabileceği değerli kaynaklar sağlıyor.” dedi.

Üzerinde yabancı yazıların yer aldığı yazıtların da bulunduğu Taş Yazıtlar Müzesi’nde en çok bilinen yabancı yazıt “Nasturiliğin Çin’deki Yayılışı Yazıtı” dır. Hristiyan Nasturi mezhebini Bizans’tan Çin’e gelerek buradaki yayılma dönemini anlatan bu yazır M.S. 781 yılına dayanıyor.  Çin’le Avrupa ve Orta-Batı Asya arasındaki kültürel değişimleri anlatan bu yazıt, dünya genelinde bilinen bir yazıt.

Ünlü kaligraflar tarafından yazılan bu yazıtlar, aynı zamanda Çin kaligrafi sanatının da seçkin örnekleri arasında yer alıyor. Çin’in 5000 yıllık kültürünü yansıtan müzedeki taş yazı koleksiyonun da 900 yıllık bir geçmişi bulunuyor.

300 milyon yuan harcama yapılarak mevcut sergi alanı iki katına çıkartılan bu müze her gün on binlerce kişiyi ağırlıyor. “Yabancıların gitmesi gereken başlıca 50 yer” içinde her alan Taş Yazıtlar Müzesi, sanal ortamda da yer bulmuş durumda. Sanal ortama taşınan yazıtlar ziyaretçilerin cep telefonlarına aktarılabiliyor. Böylece meraklılar bu yazıtlara ait bilgileri ve yazıları telefonlarından okuyarak, kapsamlı bir şekilde bilgi sahibi olabiliyorlar.

Çin’in bu arşiv niteliğindeki dünyaca ünlü  ‘Taş Yazıtlar Müzesine’ yerli ve yabancı turistlerin de ilgisi yoğun oluyor.

Similar Articles
Pekin'in Açık Hava RestoranlarıÇin'in 8 Büyük MutfağıZhanjiajieTac MahalStonehengeMançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Giusterna Plajı'nın Dönüm Noktası: Capo Grande Kulesi
Show More

Related Articles