Tutku

Yalına Övgü; Panerai

Fark ettiniz mi? Yıllar geçtikçe dünya nasıl da genişliyor. Tanışılan insanlar, yapılan işler, gidilen yerler… Hayat gittikçe daha karmaşık bir hal alıyor. Her şeyin daha basit daha yalın olduğu günleri özlemediniz mi? Panerai işte bu karmaşaya bir mola vermeniz için sizi bekliyor. Saatlerin her şeyden önce zamanı göstermek için yapıldığını hatırlatarak…

Kusursuz işçilikleriyle tanınan İsviçre saatlerinin domine ettiği haute horlogerie sektöründe bir İtalyan markası Panerai. 1860 yılında sanatın başkenti Floransa’da Giovanni Panerai tarafından kurulan şirketin tarihindeki belki de en önemli dönem 1890 ile 1900 arası… Bu dönemde torun Guido Panerai’nin liderliğinde ivme kazanan marka için İtalyan Kraliyet Donanması’nın resmi tedarikçisi olarak kabul edilmesi bir dönüm noktası olmuş. İzleyen yüzyılda firma, deniz kuvvetleri için pek çok saat ve bileğe takılabilen dalış aygıtı üretmiş. II. Dünya Savaşı’nda İtalyan deniz komandoları için özel olarak yapılan kol saatleri de bu dönemin ürünleri arasında. 60’lı yılların başında, firma imalatı durdurdu. Üretilen saatler donanmanın ihtiyaçlarını karşılayamadığı gibi şirketi de zarara sokmaya başlamıştı. Panerai tekrar piyasaya ancak 1993 yılına gelindiğinde dönebildi. Bu sefer siviller için saat üretiyordu. Günümüzde markanın modellerini; Historic, Contemporary, Specialities ve Special Edition olmak üzere 4 farklı koleksiyonda görmek mümkün.

Hangi seriye ait olursa olsun, bir Panerai’nin en belirgin özelliği sadelik. Firmanın askeri geçmişi dolayısıyla işlevselliğin ön planda olduğu modellerde, gereksiz şatafata prim verilmeksizin her şey kusursuz bir yalınlık içinde. Saatlerin ekstra büyük kasaları ile kadranda yer alan belirginleştirilmiş sayılar, zamanın okunmasında kolaylık sağlarken, markanın 1900’lü yıllardan beri sürdürdüğü geleneksel tasarımının da vazgeçilmez unsurları arasında yer alıyor. Panerai’nin Radiomir ve Luminor olmak üzere iki temel modeli bulunuyor. Bununla birlikte bu ikisinin aslında aynı saatin farklı aşamaları olduğunu da söyleyebiliriz.

radiomir general

1936 yılında şirket tarafında üretilen ilk prototip; dayanıklılık, su geçirmezlik ve okunabilirlik göz önüne alınarak tasarlanmıştı. Saatin mekanizması ve 47 mm’lik kasası ise özel olarak Rolex tarafından imal edilmişti. Kadranda Panerai’nin patentli buluşlarından biri olan Radiomir maddesi kullanıldı. İçinde radyum bromid bulunan bu kimyasal, en zor görüş koşullarında dahi parlayarak saatin okunabilir olmasını sağlıyordu. Bununla birlikte insan sağlığı için son derece sakıncalıydı.

Radyumun zararlı olduğu bilgisinin yaygınlaşmasıyla 1949 yılında Luminor doğdu. Trityumdan yapılan ve çok daha güvenli olan madde, sadece Radiomir’in yerini almakla kalmadı aynı zamanda saatin bu yeni sürümüne de adını verdi. İlerleyen yıllarda geliştirilen kurma tacı koruyucusunun da eklenmesiyle model tamamlanmış oldu. Sadece Panerai Luminor’larda bulunan ve bir nevi markanın imzası olan bu tasarım özelliği, bir yandan tacı darbelere karşı korurken, bir yandan da kasanın su geçirmezliğini pekiştiriyor. Bu yüzden olsa gerek ki birçok saat meraklısı için Panerai demek Luminor demektir. Bununla birlikte klasik Radiomir’in geleneksel şıklığını tercih edenlerin sayısı da hiç de az sayılmaz.

Karmaşayı seviyoruzdur belki. Ne de olsa onca renk ve şaşaa yeri geldiğinde hem göze hem gönle hitap ediyor. Yine de ben seçimi sadelikten yana yapmak taraftarıyım. Kimi tasarımcıların da dediği gibi: Az, çoktur…

Panerai Luminor Submersible 1950 3 Days Automatic Bronzo

2011 yılında tanıtılan model 47 mm’lik bronz kasası, koyu yeşil kadranı ve eşsiz tasarımıyla Uzak Doğu başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında pek çok ödüle layık görüldü. Saat aynı zamanda 300 m’ye kadar su geçirmiyor.

Panerai Radiomir Oro Rosa

42 mm kasa ve 18 K cilalı pembe altından bezel ile… Markanın alamet-i farikası olan siyah kadran üzerine karanlıkta parlayan rakamlar ve iç mekanizmayı gözlemlemeye olanak veren arkası şeffaf gövde herkesten tam not alıyor.

Panerai Radiomir California 3 Days 2012 Special Edition

Hem Roma hem Arap rakamlarıyla bezeli siyah kadranı ile son derece çarpıcı olan bu saatin kasası çelikten imal edilmiş. Parlak kasanın arkası ise çizilmez safir kristal. Model ayrıca 100 m’ye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip.

Panerai Luminor Marina 1950 3 Days Automatic

Bu eşsiz saatin 44 mm’lik kasası, seramikten daha hafif, çelikten daha dayanıklı bir materyal olan Panerai kompozitten yapılmış. 300 m’ye kadar su geçirmeyen saat, hiç ışığın olmadığı koşullarda dahi üstün okunaklılık sağlayan kadranı ile hayranlık uyandırıyor.

Panerai Radiomir Platinum Tourbillon GMT

Timsah derisi kayışı ve 48 mm platin kasası ile oldukça şık bir tercih olan saat, 100 m’ye kadar su geçirmiyor. Saatçilik sanatının doruk noktalarından biri olan tourbillon mekanizmasının seçkin bir örneği…

Panerai Luminor Base

Beyaz üzerine siyah rakamlı kadranı ile emsallerinden ayrılan bu saatin 44 mm’lik kasası çelikten yapılmış. 300 m’ye kadar su geçirmeyen saatin, sağ bileğe takmak için tasarlanmış versiyonları da bulunuyor

Panerai Luminor 1950 10 Days GMT

44 mm zirkonyum oksit seramik kasası ile nefes kesen saat, 100 m’ye kadar su geçirmezlik özelliğine sahip. 2 mm kalınlığındaki anti-reflektif safir kristali ve ekstra sert kaplamalı siyah deri kayışı ile…

Tags
Show More

Related Articles

Bir Cevap Yazın