GuideMüze

Yongling Müzesi  

 

Sichuan Eyaleti’nin Chengdu şehrinde bulunan Yongling Müzesi, Yongling Mozolesi’nin temelleri üzerine inşa edilmiştir.  Mozole Tang Hanedanı’ndan sonra kaotik bir dönemde Eski Shu Rejiminin kurucusu olan Wang Jian’ın mezarı olarak bilinmektedir.

Yongling Mozolesi,  çapı 80 metreyi bulan dairesel bir tabana sahiptir. 15 metre uzunluğunda olan yapı sıradışı bir görüntüye sahiptir. Diğer anıt mezarların aksine, bu mezarın üstünlüğü zeminden yükselir olmasıdır. Mezar odasını üç bölüme ayrılmaktadır. İlk bölümde bir oda ve koridor bulunmaktadır. Orta bölümde Wanf Jian’ın tabut platformu yer alır. Platformun etrafındaki üç duvar üzerine 24 kadın müzisyen ve dansçının resimleri oyulmuştur. Çünkü Çin müziğinin tarihi öğrenmede büyük bir önemi olduğuna inanılmaktadır.

 

Ji Yue Meydanı’nda ise, 22 kadın müzisyen ve dansçının bronz heykelleri bulunmaktadır. Ayrıca

Wang Jian’ın bir taş heykeli, arka odadaki taş yatakta oturuyor şekilde yapılmıştır.

Yongling Sergi Salonu’nda ise Shu’nın kültürünü yansıtan sergiler düzenlenmektedir.

Sakin bir atmosfere sahip olan Yongling Müzesi’nde ayrıca büyüleyici manzarası ve seçkin çardakları olan Yongling Parkı yer almaktadır. Çin kültürü veya arkeolojisi ilginizi çekmiyorsa bile Yongling Parkında yürüyüş yapmak size iyi gelecektir.

Yongling Müzesi’ne 4’üncü metro hattını ve 30, 48, 54, 341 numaralı otobüsleri kullanarak  ulaşım sağlanabilmektedir.

Müzede yalnızca Yongling Mozolesi’ne giriş için ücret ödenir. Bu ücret de öğrenciler için 10 yuan, yetişkinler içinse 20 yuandır. Diğer alanlar için ücretsizdir. Ancak içeri girmek isteyen ziyaretçiler girişten bilet almalıdır.

Yongling Mozolesi ve sergi salonu 08: 30-18: 00 saatleri arasında ziyarete açıktır.  Yongling Parkı ise 6:30 – 22:00 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

 

 

 

Similar Articles
Sanxingdui Müzesi (Üç Yıldızlı Kazık Müzesi)Mançu Devleti İmparatorluk Sarayı MüzesiJinsha Sit Alanı MüzesiWashington'un En İyi 11 Hamburger RestoranıDuffy Londra'dan Çok Amaçlı Minimalist Barınak  Tarih Öncesi Çağlara Yolculuk: Çin Paleozooloji Müzesi
Show More

Related Articles